Açık Kapalı Otopark & Yol Çizgi Boya Uygulaması

Soğuk (Akrilik) Yol Çizgi Boyası

Bu boya her türlü şehir içi ve şehirlerarası yolun, otoparkın ve diğer alanların çizilmesinde kullanılabilir fakat alkid esaslı soğuk yol çizgi boyası üzerine uygulanmamalıdır. Yüzeylere püskürtülmek sureti ile uygulanan ve üzerine serpilen cam kürecikleri sayesinde ışığı yansıtan, tek bileşenli yol çizgi boyasıdır. İçinde kullanılan pigmente bağlı olarak istenilen her renk elde edilebilmektedir.
Solvent bazlı olan bu boyanın uygulamasında püskürtme sistemi ile ortalama 350-800 mikron kalınlığında uygulanılmaktadır. Kuruma, boyanın içerisinde bulunan çözücünün buharlaşmasıyla oluşur.

Termoplastik Yol Çizgi Boyası

Yaygın olarak bölünmüş yol ve otoyollarda uygulanan ve ayrıca şehir içi ana arter yollarda da kullanılan bir boyadır.
Belirli sıcaklıklarda (180-220C°) eritildikten sonra, uygun cihazlar vasıtası ile yol yüzeyine püskürtülerek uygulanan sıcak bir yol çizgi boyasıdır. Kuruma süresinin kısa olması trafiğe engel olmadan uygulama avantajı sağlamaktadır. Uçucu bileşeni olmadığı için çevreye herhangi bir zararı yoktur. Kuruma süresi ortalama 4 dk dır.

Çift Kompenantlı Yol Çizgi Boyası

Çift kompenantlı yol çizgi boyamız, trafik güvenliğinin oluşturulmasında önemli rol oynayan yaya geçitleri, dur çizgileri ve hız kesici çizgiler için ideal bir çözümdür.
Çift kompenant yol çizgi boyaları bileşenlerinin belirli oranlarda karıştırılması neticesinde oluşan reaksiyon ile sertleşerek sürüldüğü yüzeye yapışan, fiziksel ve kimyasal dayanımı çok yüksek bir üründür. Yüzeydeki film kalınlığı 1 mm ile 5 mm arasında yapılabilmektedir. Yüksek dayanıklılığı sayesinde, yoğun trafik altında dahi kalıcılığını uzun süre muhafaza edebilmektedir. Kuruma, toz halindeki B bileşeninin yaş halindeki A bileşeniyle karıştırılması sonucunda oluşan kimyasal reaksiyon ile gerçekleşir. Bu yüzden, boyanın B bileşeni karıştırıldıktan en geç 7 dk içinde uygulanması gerekir.

Su Bazlı Yol Çizgi Boyası

Su bazlı yol çizgi boyamız, her türlü şehir içi ve şehirlerarası yollarda kullanılabilen fakat en yaygın olarak havalimanlarında ve özel projelerde kullanılan bir boyadır.
Yüzeye püskürtülmek sureti ile uygulanan ve üzerine serpilen cam kürecikleri sayesinde ışığı yansıtan, tek bileşenli, su esaslı, yansıtma gücü mükemmel bir yol çizgi boyasıdır. Su bazlı olması nedeni ile çevreye ve insan sağlığına herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Kuruma boyanın içinde bulunan suyun buharlaşması ile gerçekleşir.

  • Uygulamalarımızda kullanılmakta olan yol çizgi boyaları, TS EN 1871 ve TS EN 1436 standartlarına uygundur ayrıca TSE belgelidir.

YOL VE OTOPARK ÇİZGİ UYGULAMALARI - ÖRNEK UYGULAMALAR